Logo
Mindent a vásárlásról

Szójegyzék

A-Z A B C D E F G H I K L M N O P R S T U V W Z #
A
  1. A csövek száma
    Az ismert márkák készülékei beépített szimulációinak száma.
  2. A függőleges súly
    A gramofon hangszedő tűjére ható, függőleges súly.
  3. A kehely átmérője
    A rézfúvós hangszer-fúvóka kehely-átmérőjét adja meg. A kehely szélessége befolyásolja a hangszer válaszát és a hang erejét, ugyanakkor próbára téve az anzac minőségét is - általában minél szélesebb a kehely/annál nagyobbak a zenésszel szemben támasztott követelmények.
  4. A mikrofon- / vonalbemenetek száma
    A mikrofonok vonalbemenettel - hagyományosan 6,3 mm-es jack - történő csatlakoztatásához használt bemenetek száma. Keverőpultoknál, hangkártyáknál vagy billentyűs hangszereknél találkozunk velük.
  5. A mikrofon-bemenetek száma
    A mikrofonok csatlakoztatásához szlolgáló bemenetek száma. Keverőpultoknál, hangkártyáknál vagy billentyűs hangszereknél találkozunk velük.
  6. A nulladik bund szélessége
    A nulladik bund választja szét a húros hangszer - például egy gitár - nyakát és fejét. Hagyományosan műanyagból, a jobb hangszereknél pedig csontból vagy fémből készül, és szélességét milliméterben adjuk meg. Némely zenész számára ez az adat, a játék kényelme szempontjából, kulcsfontosságú.
  7. A nulladik bund
    A nulladik bund választja szét a húros hangszer - például egy gitár - nyakát és fejét. Hagyományosan műanyagból, a jobb hangszereknél pedig csontból vagy fémből készül, és szélességét milliméterben adjuk meg. Némely zenész számára ez az adat, a játék kényelme szempontjából, kulcsfontosságú.
  8. A pálca keresztmetszete
    A vonópálca keresztmetszete. A leggyakoribb típusok közé a kerek, a hatszögletű és a nyolcszögletű forma tartozik. A konkrét kiválasztás a játékos preferenciáitól függ.
  9. A pálya hossza
    A nád távolsága a fúvóka felső szélétől, 1/100 mm-es egységekben megadva. A nád keménységével kombinálva nagy hatással van a hang minőségére.
  10. A pánsíp-csövek/-sípok száma
    A pánsíp-csövek/-sípok száma.
  11. A presetek száma
    A készüléken tárolt és azonnal használható, előre beállított hangok száma (berendezés- és hangdoboz- szimulációk, effektekkel kombinálva).
  12. A részek száma
    A furulyát alkotó alkatrészek száma.
  13. A sávok száma
    A hangsugárzó rendszer sávjainak számát adja meg. A sávok száma nem kell, hogy meg feleljen a hangszórók számának.
  14. A szimulációk száma
    A szimulációk száma.
  15. A zónák száma
    Az egyes elektronikus dobpadok zónákba való elosztása lehetővé teszi a padok számára, hogy reprodukálják a konkrét helyen, azaz a dobperemhez közebb vagy távolabb ütött dobok és a szélén, közepén vagy harangján stb.ütött cintányérok autentikus hangját.
  16. ADAT
    Optikai audio protokoll digitális hangátvitelre. Jellemzően a bemeneti csatornák bővítésére használjuk.
  17. Aktív hangszigetelés
    Az aktív zajszűrő technológia (angolul ANC - Active Noise Cancelling), vezeték nélküli fejhallgatóknál, képes hatékonyan kiszűrni a környezeti zajt.
  18. Áram
    Az adapter erejét adja meg. Amennyiben a készüléken több milliamper van /feltüntetve/, mint az adapteren, az adapter nem rendelkezik a fogyasztó működtetéséhez szükséges erővel. Fordítva ez nem baj – egy erősebb adapter könnyedén elbír egy kis fogyasztót.
  19. Automatikus kíséretek
    Ezzel a kifejezéssel például digitális zongoráknál találkozunk, amelyek előre rögzített kísérettel rendelkeznek, amelyekkel dszemmelni, azaz együtt játszani is lehet.
  20. Automatikus programok
    Néhány világítófej vagy LEDreflektor lehetővé teszi automatikus program beállítását, gondoskodva a fényshow-ról, s így Ön más dolgokra összpontosíthat.
  21. Az alcsoportok száma
    A keverőpultok gyakran lehetővé teszik alcsoport vagy alcsoportok létrehozását, megkönnyítve az egyes bemenetek feletti kontrollt.
  22. Az analóg bemenetek száma
    Míg a digitális jel 0-t és 1-et különböztet meg, az analóg értéket először mérjük, majd digitális formára alakítjuk át. Ez a paraméter határozza meg az eljárást kezelni képes bemenetek számát.
  23. Az analóg kimenetek száma
    Míg a digitális jel 0-t és 1-et különböztet meg, az analóg értéket először mérjük, majd digitális formára alakítjuk át. Ez a paraméter határozza meg az eljárást kezelni képes kimenetek számát.
B
  1. Basszusszám
    A harmonika basszusgombjainak száma a hangszer nagyságának függvényében változik (32 és 120 basszus között).
  2. Basszus hangszóró
    Kifejezetten mély hang-előállításhoz igazított hangsugárzó-típus. Átmérőjét hüvelykben adjuk meg.
  3. Basszus regiszterek
    A harmonika basszus oldali regiszterei. A harmonika dallam oldali regisztereivel ellentétben, nem a hangszínt, hanem a hangerőt változtatják.
  4. Beater
    A basszusdob pedál része. A beaterek az ütőfelület tömegében és anyagában (filc, műanyag, gumi), különböznek egymástól, de a több, különböző anyagú és keménységű felülettel rendelkező modellek is széles elterjedtek.
  5. Bemelegedési idő
    Némely elektromos eszközök, például a világítófejek, távolról is vezérelhetők, például infravörös vezérlővel vagy Bluetooth technológiával.
  6. Befejezés
    Az egyik oldalon a húr a hangolómechanikához van rögzítve, de a másik oldalon a befejezés gyakran eltérő. Népszerű befejezés például a gyöngy, amely lehetővé teszi a húrláb egyszerű átdugását és feszítését a bonyolultabb megkötés szükségessége nélkül. A befejezés típusát mindig a hangszer típusának megfelelően kell választani.
  7. Billentyűzet
    Az adott hangszernél található billentyűzet márkája és esetleg konkrét modellje is. Ezzel a paraméterrel leggyakrabban digitális zongoráknál találkozunk.
  8. Bluetooth
    Telefonoknál, fejhallgatóknál vagy számítógépeknél ismert, vezeték nélküli eszköz-csatlakoztatási technológia.
C
  1. CD-R/RW
    Írható kompakt lemez rövidítése (CD-R) és újraírható kompakt lemez rövídítése (CD-RW).
  2. Csappantyúk
    Nyitottakra és zártakra osztjuk. Zártak esetében billentyűkkel záródnak, nyitottak esetében pedik ujjakkal, ami bonyolultabb ugyan, ugyanakkor viszont lehetővé teszi a hang jobb ellenőrzését. Ezzel a paraméterrel például a keresztirányú fuvoláknál találkozunk.
D
  1. DI kimenet
    Kimenet, amely lehetővé teszi a berendezés jelének, XLR kábelen keresztül, közvetlenül a keverőpultba vagy a PA rendszerbe történő továbbítását. Hosszabb távolságokra történő jeltovábbításnál zaj- és interferencia-csökkentésre szolgál. A DI lehetővé teszi olyan, alacsony kimenő jellel rendelkező hangszer vagy más jelforrás jelének csatlakoztatását, amely egyébként túl gyenge lenne ahhoz, hogy közvetlenül egy másik berendezés bemenetéhez csatlakozzon.
  2. Dinamika
    A billentyűs hangszereknél, dinamikán, az olyan klaviatúrát, értjük, amely reagál a leütés erejére.
  3. DMX
    A DMX egy digitális kommunikációs protokoll, amelyet például fényeffekt vezérlésre használunk. Így az egyes színek beállításait pontosan az adott színpadi jelenethez igazíthatjuk.
  4. DMX csatornák száma
    A DMX digitális kommunikációs protokoll csatornáinak száma például fényvezérlésre szolgál.
E
  1. Effekt hurok
    Az effekt hurok olyan effektek és effekt-processzorok integrálására szolgál, amelyek jobban szólnak a torzítás/előerősítő mögött, mint a berendezés előtt, azaz a delay, a reverb és általában a modulációs efektekre vonatkozik. Az effekt hurkokat, bekötés szerint, sorosakra és párhuzamosakra osztjuk.
  2. Effekt processzor
    Az effekt processzor, amint a neve is sugallja, a bemeneti jelbe ad effektet. Leggyakrabban gitár- és basszusgitár-erősítőknél és -kombóknál található.
  3. Elektronika
    Ezzel a kifejezéssel leggyakrabban gitároknál és basszusgitároknál találkozunk. Ne feledje, hogy az aktív elektronika tápellátását igényel, amit a hangszer hátoldalán lévő elemtartó rekesz alapján ismerhetünk fel.
  4. Elterelés
    A nád távolsága a fúvóka felső szélétől, 1/100 mm-es egységekben megadva. A nád keménységével kombinálva nagy hatással van a hang minőségére.
  5. Equalizer
    Az equalizer rövidítése. Lehetővé teszi számunkra a hangkimenet vezérlését, például a magas, a közép, a basszus és még sok egyéb beállítását.
  6. Érzékelő
    Akusztikus hangszer kombóhoz vagy számítógépéhez történő csatlakoztatásához érzékelő szükséges – ez az érték jelzi, hogy az érzékelő része-e a hangszernek.
  7. Érzékenység
    Akusztikai teljesítmény, amelyet gyakran látunk például fejhallgatóknál vagy hangszóróknál. Decibelben adjuk meg.
  8. Ethernet midi
    Az RTP-MIDI rendszernek köszönhetően, egyes MIDI eszközök klasszikus ethernet kábellel is csatlakoztathatók.
F
  1. Fantom tápellátás
    Elengedhetetlen a +48 V tápellátást igénylő termékek csatlakoztatásához, például olyan kondenzátormikrofonokhoz, amelyek fantom tápellátás nélkül nem működnek.
  2. Fedlap
    A hangszer fedlapjának anyaga.
  3. Fejhallgató típusa
    A fejhallgatókat nemcsak hangjuk és csatlakoztathatóságuk, hanem alapvető típusuk szerint is osztályozzuk. Ismert példák a klasszikus fülbe helyezhető és bedugható, valamint a teljes fület befedő zárt vagy nyitott fejhallgatók.
  4. Fényáram
    Lumennek nevezett egységekben megadott mennyiség. A fényforrás által egy másodperc alatt kisugározott energia mennyiségét fejezi ki.
  5. Fényerő
    A fényáram adott irányban mért intenzitását jelzi.
  6. Fényforrás
    Reflektoroknál vagy világítófejeknél, alapvető fontosságú a fényforrás. Manapság leggyakrabban LED-diódákkal találkozunk.
  7. Fészek 36 mm
    A hangszórók vagy stúdiómonitorok alján található nyílás állványra rögzítésre szolgál. Fészekként jelöljük, és 36 milliméter vehető standard méretének.
  8. Firmware
    A firmware az elektromos eszközök agya. A mindennapi életben ezzel a fogalommal mobiltelefonoknál, a zenében pedig digitális zongoráknál, szintetizátoroknál és sok más berendezésnél találkozunk.
  9. Flat kivitel
    A reflektor kialakítás referenciája, azaz, hogy hátoldlán sík/flat-e.
  10. Foglalat
    Az égő foglaltba történő rögzítésére szolgál. A leggyakrabban használt lámpafej a menetes E27.
  11. Fogólap
    Gitár, basszusgitár vagy más húros hangszer fogólapjának anyaga.
  12. Formátumok támogatása
    Megadja, hogy az adott hangszer vagy eszköz milyen hangformátumokat képes olvasni, majd használni.
  13. Frekvenciák
    Frekvenciák, melyeken például vezeték nélküli rendszerek és egyéb berendezések működnek.
  14. Frekvenciatartomány
    Az a frekvenciasáv-szélesség, amelyben a készülék képes reprodukálni a jelet (a legalacsonyabbtól a legmagasabbig).
  15. Fúrás
    A fúvóka belső része. A fúrás átmérője és alakja nagy hatással van a kapott hangra.
G
  1. Gallérmagasság
    A bendzsó gallérjának, azaz az alumínium keretnek a bőrhártya felületétől való függőleges távolsága.
  2. Garnitúra
    Garnitúrát vonós hangszereknél találunk. Jellemzően hangoló csapokból és húrtartóból áll, továbbá rendeltetése szerint lehet eltéő - például hegedűknél a garniturába vállpárna is tartozik.
H
  1. Hangdoboz-szimuláció
    Lehetővé teszi, a gitárhang elérését, anélkül, hogy a hangdoboztól mikrofon venné azt, s a jel közvetlenül a keverőbe küldhető.
  2. Hangoló mechanika
    Húros hangszeren használt hangolási mechanika típusa. Számos hangszergyártónak megvan a saját márkája vagy típusa, mások, éppen ellenkezőleg, az e tartozéktípusra szakosodott cégek termékeit használják.
  3. Hangoló típusa
    A hangolók típusok szerint rögzítésük vagy a hang érzékelési módjuk szerint különböznek. Így megkülönböztetjük például a vibrációval hangoló és elegendő a hangszer fejéhez rögzített csiptetős hangolókat, vagy a hangszerkábelhez csatlakoztatott pedálos hangolókat.
  4. Hangosítás
    A beépített hangszórók jó minőségű hangzást biztosítanak a billentyűs hangszereknek.
  5. Hangszedő-konfiguráció
    A hangszeren alkalmazott hangszedőtípus. „S” az egytekercses hangszedő (vagy single coil) rövidítése, a kéttekercseset (humbucker) pedig „H” betű jelöli. Például a H-S-S konfiguráció humbucker - single coil - single coil felszereltséget jelez, mégpedig sorrendben mindig a húrlábtól a nyak felé.
  6. Hangvezérelt programok
    LED-ek színét és irányát a belső mikrofon által érzékelt hangok alapján változtatják.
  7. Hardver
    A hangszer-hardver - például húrláb, hangoló mechanika és egyéb alkatrészek - anyaga vagy színes kivitele.
  8. Hardverkészlet
    Dobkészleteknél tipikus adat. Hardverként a dobállványokat, a cintányér állványokat vagy például a basszusdob pedált jelöljük.
  9. Harmonikatípus
    A harmonikák, többek közt, hangolásukban különböznek egymástól, amely nagyon fontos választási szempont. Így találkozhatunk a félhangos harmonikával, amely félhanglépésekkel, és az oktávos harmonikával, amely minden fúvásra két, pontosan egy oktávval egymástól eltávolodó hangot szólaltat meg.
  10. Helyi hálózat
    Helyi hálózat, amely eszközök kisebb térben - például szobában vagy hangstúdióban - történő összekapcsolására szolgál.
  11. Hembra
    A Bonga két dobos hangszer - közülük a hembra a nagyobb, átmérőjét hüvelykben adjuk meg.
  12. Humbucker
    Az elektromos gitár hangszedő típusa. Két tekercsből áll. Ez a „brumm-elnyomó” úgy van bekötve, hogy a tekercsek oltsák ki az egytekercses hangszedőkhöz kapcsolódó, kellemetlen, indukált brummot. A két tekercsnek köszönhetően, kerekebb hangja és erősebb kimeneti jele van, ami nagyobb hangerőt eredményez. A Humbucker torzított hangokhoz ideális, ahol a brumm nagyobb tendeciával bír a gitárhang kedvezőtlen befolyásolására.
  13. Húrláb
    A húros hangszer része, amelyen áthaladnak a húrok, és segít rezgésük a hangszer többi részére történő átvitelében.
  14. Húrosztás a húrlábnál
    Az adott hangszer egyes húrjai közti távolság. A húrlábnál mérjük, és milliméterben adjuk meg.
I
  1. ILDA
    Interfész, lézerprojektorok és külső vezérlők (DMX vezérlők, számítógépek) közötti adatátvitelhez.
  2. Impedancia
    Az impedancia az áramkörök elektromos ellenállását jelöli. Például hangszóróknál vagy fejhallgatóknál adjuk meg. A gyakorlatban érvényes, hogy minél alacsonyabb az ellenállás, annál hangosabban szól a fejhallgató, de ezzel nagyobb lehet a torzítás. Ohmban adjuk meg.
  3. Integrált hangoló
    Nagyon fontos paraméter, például cintányéroknál. Meghatározza a hangjukat és a játék jellegét.
  4. Integrált hangkártya
    Egyes készülékek már rendelkeznek beépített hangkártyával, így nincs szükség külsőre.
  5. Inzert
    Keverőpult-bemenetek további, külső processzorok soros csatlakoztatásához.
  6. IP védettség
    Az IP-védettség mértéke jelzi az elektromos berendezések, idegen testek (első szám) és vízbehatolás (második szám) okozta károsodásokkal szembeni ellenállóképességét. Például a IP67 jelölés teljes védelmet jelent por behatolása, bármely eszköz okozta károsodás és vízbehatolás ellen, harminc percig, legfeljebb egy méter mélységben.
  7. Irányjellemzők
    Kifejezi a mikrofon attól az iránytól való függését, amelyből képes hangot fogadni.
K
  1. Kenőanyag
    Meghatározza, hogy a csomag tartalmaz-e a dobok és más ütőhangszerek - mint például kongák - hangoló mechanika-csavarjainak kenésére szolgáló olajat.
  2. Kimenet
    Kimenet, amely duplikálja egy további eszköz bemeneti jelét. Egy későbbi feldolgozásra alkalmas, nem módosított jel rögzítésére vagy két hang, például a színpadi és a PA hang elkülönítésére szolgál.
  3. Kivágás
    Meghatározza, hogy az adott hangszer (általában például gitár) rendelkezik-e testében kivágással, amely megkönnyíti a magasabb pozíciókban történő játékot.
  4. Kombinált effekt
    LED-effektekből vagy intelligens világítófejekből ismert paraméter. Egyesek különböző hatásokat kínálnak, és lehetővé teszik azok egymással történő kombinálását.
  5. Kompresszor
    Azon hangprocesszor típusa, amely kiegyenlíti a felvétel különböző hangerőszintjeit, hogy az minden részében körülbelül egyformán hangosan szóljon.
  6. Korpusz
    Fedlapból, hátlapból és oldallapból álló hangszer-test. A drágább, teljesen tömörfa hengszerek válogatott tömörfából készülnek, a félig tömörfa modellek fedlapja tömörfa, hát- és oldallapja rétegelt lemez, az olcsóbb hangszerek pedig gyakran rétegelt (rétegelt lemez) korpusszal rendelkeznek.
L
  1. Lemezjátszó típusa
    Minden lemezjátszónak szüksége van egy hajtásra a tányér forgatásához. Két típust különböztetünk meg: szíjhajtású és közvetlen hajtású.
  2. Lézer
    Néhány világítófej vagy LEDreflektor lézerrel, tehát egy további effekttel rendelkezik, amit a fényshow-ban használhat.
  3. Lézertípus
    A paraméter megadja a lézer színskáláját. A jelölés és a rövidítések az alapvető színek angol nyelvű kezdőbetűiből származnak.
  4. Limiter
    Kívánt szinten tartja a hangerőt és a hangerősítést.
M
  1. Macho
    A Bonga két dobos hangszer - közülük a macho a kisebb, átmérőjét hüvelykben adjuk meg.
  2. Mag
    A húr magjának anyaga. Leggyakrabban acéllal vagy nylonnal találkozunk.
  3. Max. SPL
    Maximális akusztikus nyomás (SPL), az érték decibelben van megadva.
  4. Mechanika típusa
    A keresztirányú fuvolák mechanikája rendszere. Inline rendszerként, egy sorba helyezett billentyűkkel, vagy offset rendszerként, kihúzott G billentyűvel használjuk.
  5. Meghajtás típusa
    A dobpedálok működésükhöz különféle típusú hajtásokat használnak. A leggyakoribb a lánchajtás, amely tartósságával tűnik ki, azonban találkozhatunk szíjhajtással vagy direct drive-al is. Mindegyik specifikus előnyökkel rendelkezik.
  6. Menet
    Minden csavar eltérő, és ez vonatkozik a menetre is. Ez a paraméter nagyon fontos, mert meghatározza a berendezésünkkel való kompatibilitást. Hüvelykben vagy nemzetközi kódban jelöljük - például a M20 egy gyakori típus.
  7. Mensur
    Húros hangszerek esetében, menzúrán a rezgő húr hosszát, vagyis azt a részt értjük, amely a húrláb és a nulladik bund között feszül. Milliméterben, ritkábban hüvelykben (25,4 mm) adjuk meg.
  8. Metronóm
    Meghatározza, hogy az adott hangszer (például dob) rendelkezik-e a metronóm bekapcsolásának lehetőségével, amely nemcsak gyakorláshoz, de hangfelvételhez is alkalmas.
  9. Mesterhangszer
    Amennyiben a teljes hangszert egy ember gyártja le, azt mesterhangszerként jelöljük. Ezeknél a hangszereknél a kézi munka van többségben.
  10. Mikrofontípus
    A mikrofonok különböznek a hang érzékelési és továbbítási módjuk szerint. Leggyakrabban dinamikus vagy kondenzátoros mikrofonokkal találkozunk.
  11. Mikrofon csatorna equalizer
    Egyes keverőpultok külön equalizerrel rendelkeznek a mikrofonbemenetek számára, ami lehetővé teszi kimeneteik vezérlését.
  12. Mintavételi frekvencia
    A hangfelvétel egyik legfontosabb paramétere a mintavételi frekvencia. Meghatározza az egy másodperc alatt rögzített jelminták számát. Általánosan érvényes, hogy minél magasabb az érték, annál jobb a minőség. Hertzben adjuk meg.
  13. MP3/vonalbemenet
    Külső multimédiás eszközök csatlakoztatására szolgáló, bővítő segédbemenet.
  14. Multieffekt
    A multieffect több, egy berendezésben található effekt jelölése - szó lehet különálló (mint a gitár multieffektek esetében), vagy például keverőpultba beépített multieffekt egységről is.
N
  1. Nyakprofil
    Gitárnyak hátsó kialakítása, számos különböző profil létezik, amelyeket gyakran, a kerekítésre képletesen utaló betűkkel (C, D, U, V) említünk.
  2. Nyak
    Gitár basszusgitár vagy más húros hangszer nyakának anyaga.
O
  1. Oktatórendszer
    Néhány elektromos hangszer, például digitális zongora vagy billentyűs hangszer rendelkezik oktatórendszerekkel, amelyek segítenek a játék könnyebb megkezdésében vagy fejlesztésében.
  2. Oldallapok
    A hangszertest oldallapjainak (azaz oldalának) anyaga.
  3. Overdrive
    A hangszerbő jövő tiszta hangot torzítottra módosítja. Például elektromos gitároknál és basszusgitároknál ismerjük.
  4. Ötvözet
    Nagyon fontos paraméter, például cintányéroknál. Meghatározza a hangjukat és a játék jellegét.
P
  1. Polaritás
    A tápegység polaritása. A polaritás lehet: DC - center negative (középen a mínusz), DC - center positive (középen a plusz) és AC (váltakozó áram).
  2. Polifónia
    Azon hangok száma, amelyeket a hangszer egyidejűleg képes lejátszani.
R
  1. Rádiusz
    A húros hangszer fogólapja görbületének sugara. Ez haladó játékosok számára fontos paraméter, ők a játékstílusuknak legjobban megfelelőt választják. Hüvelykben adjuk meg, s minél kisebb a szám, annál görbültebb a fogólap.
  2. Reflektortípus
    A reflektorok különböznek a színpad megvilágításának módja szerint. Így találkozhatunk például a spot típussal, amelyet a például a jégkorong-mérkőzésekről és stand up előadásokról ismert, világos kijelölés jellemez, vagy a wash típussal, amely az egész színpadot megvilágítja.
  3. Regiszterek
    A harmonika dallam oldali regiszterei. Megváltoztatják a diskant hangok hangszínét és magasságát.
  4. Rendszer
    Sávok/frekvenciák, amelyeken a konkrét vezeték nélküli rendszerek működnek.
  5. Repro
    A hangszórók száma és mérete. A méretet hüvelykben adjuk meg.
  6. Reverb
    A reverb olyan effekt, amely térbeli játék benyomását kelti, és segítségével természetesebb hangzás érhető el. Például könnyen szimulálható nagy teremben vagy templomhajóban való játék, tipikus, gazdag visszhanggal.
  7. Rezonátor
    A bendzsó korpuszának alsó szélét lezáró íves faburkolat. A hangszer teltebb és erősebb hangjának elérésére szolgál.
  8. RMS teljesítmény
    Maximális hosszútávú teljesítmény. Az az érték, amelyet az erősítő biztonságosan képes kezelni, anélkül, hogy a hangminőség romlana vagy a hangszórók megsérülnének.
S
  1. SD bemenet
    Meghatározza, hogy az adott termék rendelkezik-e SD memóriakártya-bemenettel.
  2. SPDIF
    Digitális hang továbbítására szolgáló interfész.
  3. Sugárzási szög
    Például a színpadi fények tipikus paramétere. A szög azokat a helyeket jelenti, ahová az adott fényerő legalább ötven százaléka elér.
  4. Súlyosztály
    A cintányérok súlyának meghatározása, például vékony - könnyű, közepes - közepes, nehéz - nehéz stb. A súlykategória befolyásolja a cintányér hangját és a játék érzetét is.
  5. Szekvencer
    Olyan eszköz vagy annak része, amely képes parancsszekvenciák létrehozására és továbbítására, ami lehetővé teszi számunkra, hogy dallam-, harmonia- vagy ritmikushurkokat hozzunk létre.
  6. Szoftver
    Egyes hangszerekhez vagy termékekhez a gyártó olyan szoftvert ad, amely támogatja vagy bővíti azok működését.
  7. Szoftver-csomagolás
    Egyes szoftvereket CD-n, klasszikus papírdobozban, másokat csak azon kódként szállítunk, amellyel - a gyártó honlapjáról való letöltés után - aktiválhatja a terméket.
T
  1. Tárolóközeg
    Egyes eszközök vagy műszerek lehetővé teszik adatok adathordozóról történő olvasását, gyakran találkozunk például SD-kártyával vagy USB flash lemezzel.
  2. Teljesítményfelvétel
    A teljesítményfelvétel a készülék energiaigényességét jelzi, és az egy adott idő alatt elfogyasztott energiamennyiséget fejezi ki. Wattban adjuk meg.
  3. Tekercselés
    Néhány húrnál a magot egy másik réteg anyag borítja, amely egyedi hangzást biztosít. Számos tekercselési típus létezik, amelyek nemcsak a hangzásban, hanem a játék érzésében is különböznek: a kerek (round) tisztább és áttetszőbb hangot biztosít, míg például a lapos (flat) sötétebb és vintage.
  4. Tölcsér
    Rézfúvósok tölcsér-átmérője. Milliméterben adjuk meg.
  5. Tone Ring
    A tónusgyűrű a bendzsó korpuszára felülről rögzített fémszallag, amely alapvetően befolyásolja a hangszer hangzását és minőségét.
  6. Top
    Az elektromos gitárok testének felső része (nem feltétlenül része). A testhez van ragasztva, lehet egy vékony furnér (kb. 2 mm), vagy egy vastagabb, tömör „cap” (kb. 5 mm) tömörfából. Egyes gitárok rendelkezhetnek topos (cap) és további vékony furnérral is.
  7. True Bypass
    Olyan kapcsolás, amely az effektpedál teljes kivételén alapul a jelútból, amikor az ki van kapcsolva.
  8. Tweeter
    Magassugárzó, amely a magas hangok előállítására specializált. Átmérőjét hüvelykben adjuk meg.
U
  1. Ujjrend
    A furulya lyukazás/ujjrend típusa, leggyakoribb az angol (barokk) ujjrend, kevésbé gyakori a német.
  2. Ukulele típusa
    A különböző típusú ukulelék méretükben és alakjukban különböznek, amely hatással van a hangjukra és a játék kényelmére. Méretük szerint a legkisebbtől a legnagyobbig sorrendben: szoprán, koncert, tenor és bariton. Azonban más speciális típusok is léteznek - például gitár vagy basszus.
  3. USB Midi
    MIDI hangszer közvetlenül a számítógéphez való csatlakoztatása, más interfész igénye nélkül.
  4. USB eszközre
    Lehetőség a hangszer USB-csatlakozón keresztül más eszközhöz, például számítógéphez való csatlakoztatására.
  5. USB gazdagéphez
    Lehetőség az USB meghajtó vagy más külső USB eszköz hangszerhez történő csatlakoztatására.
V
  1. Vezeték nélküli vezérlés
    Némely elektromos eszközök, például a világítófejek, távolról is vezérelhetők, például infravörös vezérlővel vagy Bluetooth technológiával.
W
  1. WiFi
    Meghatározza, hogy az adott termék rendelkezik-e WiFi hálózathoz történő csatlakozási lehetőséggel.
Z
  1. Zenei interfész
    A zenei interfész (Musical Instrument Digital Interface) lehetővé teszi a hangszerek összekapcsolását és egymás közti kommunikációját.
#
  1. 100V
    A 100V-os hangsugárzók fő felhasználási területe nagy terek hangosítása, mint például tornatermek, csarnokok, bevásárlóközpontok és más nagy terek. Ezeket a hangsugárzókat gyakran mennyezetre vagy falra szerelik.
  2. 19"-es szerelés
    A termék szabványos, 19" szélességű rack szekrénybe szerelhetőségét jelöli.
Hasonló frázisok
Kategóriák
Márkák