Hogyan válasszunk elektromos gitárt?

TIPP A KEZDŐK SZÁMÁRA:
Az elektromos gitár az 50-es években lett széles körben népszerű, amikor a Fender társaság megjelent a piacon a Stratocaster gitárral. Ezt a hangszert szinte változatlan formában ma is gyártják, és az elektromos gitárok egyfajta alapjának és esszenciájának is tekinthetjük. Szükség esetén szakértőink segíteni tudnak a választásnál a +36 18 089 562 telefonszámon (Hé-Pé 10:00-17:00) vagy a e-mail címen.Jelenleg három fő elektromos gitár típust különböztetünk meg, és számos ezektől származtatott típust is: A Stratocaster és Telecaster (amely mögött eredetileg a Fender gyártó áll) és a Les Paul típus, amelyet eredetileg a Gibson hozott világra.
Nehéz egyértelműen megmondani, hogy melyik gitártípus milyen zenefajtához illik. Ez meglepő lehet első hallásra, és így inkább afelé a vélemény felé hajlunk, hogy a hangszer kiválasztásának alapvető kritériuma nyugodtan lehet az, hogy egyszerűen tetszik Önnek :-). Az elektromos gitár, amely tetszik Önnek, és amellyel jól érzi magát, biztosan nagyobb örömöt fog okozni, és élvezni fogja a tanulást rajta.
Alapvető elektromos gitár típusok

A Stratocaster gitárral eredetileg a Fender gyártó jelent meg. Az ST modellek annyira alapvetőek, hogy ezeket megtaláljuk további gyártók portfóliójában is. Ezek a hangszerek valószínűleg a leguniverzálisabb típusok közé tartoznak, és talán valamennyi zenei műfajhoz illenek. Ezzel a gitárral biztosan nem vét hibát egyetlen kezdő sem. A Stratocastereket megtalálják például olyan gitárosok kezében, mint Jimi Hendrix, Eric Clapton vagy David Gilmour (Pink Floyd).

A Les Paul típusú gitárokat egy jellegzetes kivágás jellemzi az alsó részen és a lekerekített felső rész. Azok jellegzetes kerek és erős kimenő jele a dupla (humbucker) hangszedőknek köszönhetően nagyon jól illik a keményebb rock műfajokba, metál zenébe, de olyan stílusokba is mint a reggae vagy a blues. A Les Paul gitárokat istenítik például olyan nagy gitárosok, mint Slash (Guns N‘ Roses), Jimmy Page (Led Zeppelin) vagy Zakk Wylde.

A Telecaster gitárok a Fender műhelyekből származó ikonszerű gitárok következő típusát alkotják. Csakúgy mint a Stratocasterek, a T modellek is közkedveltté váltak az egész világon, és manapság megtalálják őket más gyártóknál is. Elegáns formájuk egy kivágással és a konfiguráció inkább a tisztább hangra vagy az egész enyhén torzított hangra irányozza elő őket. Ezek a gitárok jellemzően olyan műfajokban bukkannak fel, mint a country és pop, de jelenleg léteznek a keményebb zenére alkalmas telecasterek is.

Az úgynevezett Super Strat modellek a Fender Stratocaster modellek szerkezeti felépítéséből és testformájából indulnak ki. Jellemző rájuk a keskenyebb test és nyak, mély kivágás éles sarkakkal és túlnyomó részt ezek a hangszerek legalább egy dupla tekercses hangszedővel (ún. humbuckerrel) vannak felszerelve. Ezek a jellegzetes elemek arra teszik alkalmasság a Super Strat típust, hogy főként a keményebb rock és metál műfajokban érvényesüljön.

Az SG típusú gitárok a Gibson gyártó nevéhez fűződnek, de ugyanúgy, mint a többi típus esetében, manapság találkozhatunk velük más gyártóknál is. Ezekre a hangszerekre jellemző az oldalirányban szimmetrikus test két kivágással. Az SG gitárok jellemzően olyan gitárosoknál láthatók, mint az AC/DC gitárosa, Angus Young.

Félakusztikus (jazz és félig tömör testű)
Az összes többi elektromos gitárral szemben a félakusztikus gitárok üreges testtel rendelkeznek. Az akusztikai térnek köszönhetően a hangszer testében a félakusztikus gitárokra jellemző a meleg és kerek hangzás. Leggyakrabban a jazz és blues zenében találkozunk ezekkel a hangszerekkel.

A 7-húros és 8-húros gitárok főként a modern metál műfajokban érvényesülnek. A hetedik vagy akár a nyolcadik basszus húrnak köszönhetően ezek a hangszerek lehetővé teszik a mélyebb játékot, mint a hagyományos gitárok esetében. A mély gitár riffek játszására alkalmas, amelyek olyan nu-metál zenekarokat tettek híressé mint a Korn vagy a „djent” típusú Meshuggah zenekar.
A bariton gitárok rendszerint hathúrosak, de a meghosszabbított menzúrának köszönhetően (a távolság a nullás nyereg és a húrláb közt) sokkal mélyebbre is hangolható, mint a hagyományos gitár.

A Hard és Heavy szekció gitárjai a rock és metál műfajok kedvelői számára készültek. Találnak itt Flying V, Explorer és más elektromos gitár típusokat, amelyek rendszerint a legkeményebb zenei műfajokban jelennek meg.

Az elektromos gitár, kombó és felszerelés szett a kezdők számára alkalmas, akik szeretnének mindent együtt tudni. A gitárszettekben hagyományos módon megtalálják az elektromos gitárt, kombót, valamennyi csatlakozó kábelt, pengetőket, illetve gitárhevedert és tokot is. Rendelkezésére áll minden, amire szüksége van a zenei karrierje elindításához.

- 1 - Kantártartó
- 2 - Húrláb
- 3 - Hangszedők
- 4 - Kantártartó
- 5 - Fogólap
- 6 - Nyakmerevítő csavar
- 7 - Hangolókulcsok
- 8 - Nyak
- 9 - Tremolókar
- 10 - Hangszedő kapcsoló
- 11 - Hangerő és hangszín
- 12 - Kábel kimenet
Felosztás a hangszedők alapján
Az elektromos gitár alapja a hangszedő. Egy mágnesből áll, amely köré van a tekercs feltekerve. A létrejövő elektromágneses mező ezt követően érzékeli a húrok rezgését, amiből elektromos jel jön létre és a kábelek segítségével átkerül az erősítőbe.A hangszedők hagyományosan egyszerű (single) vagy dupla (ún. humbucker) típusokra oszthatók fel. A hangszedő típusa rendszerint első látásra felismerhető - a single hangszedő egyszerűen mondva keskenyebb, mint a humbucker. Ha a hangszedő nincs fedél alatt, a single esetében egy mágnessort talál, míg a humbuckernél kettőt.

Single hangszedők
Történelmi szempontból a single hangszedők a régebbiek. Általában elmondható, hogy világosabb, csilingelőbb hangot képeznek a magasabb frekvenciák nagyobb arányával. A fizikális törvényeknek köszönhetően jellemzően zörejt is produkálnak. A „single” hangszedők főként a pop, country vagy rock’n’roll műfajokban vannak jelen, de ez nem egy végérvényes meghatározás.

Humbucker hangszedők
A Humbucker hangszedő a fejlődés szempontjából fiatalabbak. A hangzásuk inkább középfekvésű, kerekebb és általában véve erősebb jelt produkálnak. Ezeknek a jellemzőknek köszönhetően leginkább a jazz-ben, blues-ban és a keményebb műfajokban érvényesülnek, mint a hard rock, metál és hasonlók. A Humbucker hangszedők egyúttal jobban viselik az erősebb torzítást is. Végezetül esetükben nem találkoznak a single típusokra jellemző zajjal.
Húrláb
A húrláb (bridge) a hangszer azon része, amely a gitár testére van erősítve. Két alapvető funkciója van - fogni a megfeszített húrokat és átvinni a rezgéseket a húrokról a gitár testére. Az elektromos gitárok húrlábjai három típusra oszthatók fel:
Rögzített
Ahogy már a megnevezés is jelzi, ez a húrláb rögzítve van a testhez, és egyáltalán nem mozog. Az ilyen típusú húrláb biztosítja a legstabilabb hangolást, és kisebb igényeket támaszt annak állítására. Így a rögzített húrlábbal felszerelt gitárok ideálisak a kezdők számára.

Egy csuklópontos tremoló
Olyan húrlábról van szó, amely lehetővé teszi egy kar segítségével a gitár középső része felé történő mozgást. Játék közben így a kar lehetővé teszi a hangmagasság csökkentését, ami számos gitártechnikához szükséges a szólók játszása, stb. során.

Két csuklópontos tremoló
Ez a húrláb típus lehetővé teszi egy kar segítségével a húrláb mozgatását mindkét oldalra. Ily módon a húrok megengedhetők vagy meghúzhatók. Ez a mozgás csökkenti vagy emeli a hangmagasságot, és ez ismét a különböző játéktechnikáknál alkalmazható. A két csuklópontos tremoló egyúttal a legigényesebb is a hangszer felhangolását tekintve. Ahhoz, hogy két csuklópontos tremolóval felszerelt gitár helyesen legyen felhangolva (például húrcsere után), egy tapasztalt gitárosnak vagy profi gitárjavítónak kell összeállítania a hangszert.
Hangosító berendezések elektromos gitárhoz
Ahhoz, hogy az elektromos gitár megszólaljon, csatlakoztatni kell az ún. gitárhangosító berendezésbe. Az ilyen berendezések lehetnek például a gitár kombók (erősítő és hangszóró egy berendezésen belül) vagy gitár erősítők és hangfalak.Tartozékok elektromos gitárhoz
Az elektromos gitárhoz elengedhetetlenül szükségesek az alapvető tartozékok. Elsősorban szükségük van hangszer kábelre, amellyel a gitárt csatlakoztatják a kombóhozvagy az erősítőhöz. Ezt követően a hangszer hangolásához szükségük lesz a gitár hangolóra (jó szolgálatot tesz bármilyen csíptetős). Jól jönnek majd a pengetők, heveder és a gitárállvány is. Ha a gitárral utazni szeretne, javasoljuk, hogy vásároljon egy puha tokot (kényelmesebb) vagy egy kemény tokot (biztonságosabb).Amennyiben pedig bármilyen kérdése lenne az elektromos gitárok kiválasztásával kapcsolatban vagy egyszerűen még mindig nem tudott döntésre jutni, ne habozzon, és hívjon bennünket a +36 18 089 562 ingyenes vonalunkon.
Kellemes zenélést kívánunk! :-)